ÖLÇMEK, ÖNGÖRÜ VE GELECEK
Ölçmek insanoğlunun geleceğe çıkarımda bulunması bakımından en önemli düşünsel eylemlerinden biri. Ölçmek için elde olması gerekenler ise veriler, veri kayıt sistemi ve bunları değerlendirip geleceğe yönelik çıkarımlarda bulunacak analizci
Tarih: 9.1.2021 14:23:37 / 9030okunma / 0yorum
Bahadır Apaydın

Ölçmek insanoğlunun geleceğe çıkarımda bulunması bakımından en önemli düşünsel eylemlerinden biri. Ölçmek için elde olması gerekenler ise veriler, veri kayıt sistemi ve bunları değerlendirip geleceğe yönelik çıkarımlarda bulunacak analizci. Verisiz sağlıklı bir ölçüm yapılamaz. Ölçüm yapılmayan toplumların bilgi toplumu vs gibi nutuklar atmasının ise hiçbir anlamı yok. Geçmişte ne idik, şimdi neredeyiz ve gelecekte nerede olacağız gibi soruların cevabı ölçmek ile doğrudan ilgili.

Ekonomi, politika, bilim, eğitim, spor, sağlık, çevre, kaynaklar gibi konular başlıca ölçüm yapılan alanlar. Bu alanda sıkı çalışan toplumlar geleceği daha iyi öngörüp daha doğru tercihler yapıyor ve zamanla diğer toplumların önüne geçiyor. Bireyler ya da şirketler de aynı denklemde geleceğe ilişkin ölçümler yapıp kendilerine avantajlar sağlayabiliyor. Mesela gelecek 20 yılda yağış istatistiklerini inceleyen bir enerji şirketi, Doğu Karadeniz´de yağışların giderek azalacağını ve Akdeniz ortalamasına geleceğini görebilir. Böylece su ile enerji üretimi yapan Hidro Elektrik Santrallarine (HES) ya yatırım yapmaz ya da rakipleri uyanmadan elindekileri değerinde satar ve muhtemelen Solar (Güneş) enerjisi yatırımına yönelir. Örneğin e-ticaret ya da sanal ticaret yöntem ve tekniklerinin giderek çeşitlenmesi, tüketicinin bilgisayar ortamında her yerde ve her zaman (365 gün/24 saat ve sanal mağaza) alışveriş yapmasının önünü veri analizi açtı. Ürünlerin sanal mağazada hologramik olarak 3 boyutlu sunumu teknolojisi ile mekânsal mağazacılık misyonunu tamamlayacaktır. Zira avmlerdeki mağazalar ya da caddedeki dükkanlar kısıtlı saatlerde açık. Bir sürü de personel, kira, işletme giderleri cabası. Fakat tüketim üzerine kurulu ekonomik sistem için sadece 9-10 saat açık  bir mağaza sistemi, artık yeterli değil. Basit bir sanal ticaret yazılımı her şeyi çözebilirdi ve çözdü de. Sonuç; mekânsal mağazacılık zamanla bitecek ve bu anlamda gayrimenkul değerleri azalacak, yatırım yapanlar ise kaybedecek. Diğer yandan başka alanlarda başka iş kolları yükselişe geçiyor. Sanal ticaret şirketleri, kargo/lojistik şirketleri, kargo şirketlerine plastik ya da karton paket malzemesi üreten sektörlerin giderek öne çıkıyor.

Yeniler Eskileri Kovalar

Yukarıdaki gelişimin seyri istatistiklere bakıldığında kolayca ölçülebilir ve anlaşılır hale gelir. Amazon internet üzerinden farklı mallar satan ve teslim eden bir Amerikan perakende şirketidir. İnternet kullanıcıları, tedarikçileri ve üreticileri Amazon web sitesini çevrimiçi bir mekan olarak kullanarak bir ürünü kendi başlarına satabilirler. Şirketin ana iş kolu sadece çeşitli malların satılmasına aracılık etmektir. Hizmetin popülerliği, mağazaya zamandan ve mekandan bağımsız sınırsız erişim imkanı, yüksek kaliteli ürünler, düşük fiyatlar, hızlı teslimat ve geniş ürün çeşitliliği sayesinde yükseldi. Şirket 1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. Esasen 2000´li yılların başında ana faaliyetine başlamıştır. Genel tahminlere göre, şirketin yaklaşık 647.500 çalışanı var ve şu anda yıllık cirosu yaklaşık 232 milyar dolar. Çinli Alibaba şirketi, hem Çin´deki hem de dünyadaki en büyük sanal ticaret platformlarından biridir. 2018 yılında Türk sanal ticaret şirketi Trend Yolu da 728 milyon dolara satın almıştır. Alibaba uygun fiyatlar, geniş bir ürün yelpazesi ve sanal ticaretin karakteristik avantajları ile alıcıların dikkatini çekmektedir. 4 Nisan 1999´da kurulan şirket, tıpkı Amazon gibi neredeyse 15 yılda dünyanın en değerli 10 şirketinden biri oldu. Bir iki asırlık dev sanayi firmalarını, şirketlerini kısa sürede geçip zirveye oturdular. Sanal ticaretin toplam alış veriş içindeki payının yıllara göre artışı, bu sonucu çoktan ilgililerine duyurmuştu. Sonuç olarak yeni bir dörtlü ağ oluştu: Sanal ticaret şirketi, tedarikçi- üretici, nihai tüketici ve ürünü taşıyan kargocu/lojistikçi.

Velhasıl ölçebilenler çoktan geleceklerini kurdular.

Anahtar Kelimeler: ÖLÇMEK, ÖNGÖRÜ, GELECEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar…

Hacı Bektaşı Veli
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair Dante’nin portresidir.

İlginç Bilgiler 4
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com