TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU KIBRIS´TAKİ GAZETECİLERİN SEÇİMLERİNİ YAKINDAN TAKİP ETTİ
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyinde yer alan Kıbrıs Dış Basın Birliği Genel Kurulu, Birliğe ait lokalde yapıldı.
Tarih: 16.8.2022 12:37:22/ 643okunma / 0yorum

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyinde yer alan Kıbrıs Dış Basın Birliği Genel Kurulu, Birliğe ait lokalde yapıldı.

Başkanlık görevine, NTV Kıbrıs Temsilcisi Selim Sayarı oy birliği ile seçildi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Necmi Işıksal yeni seçilen başkan Selim Sayarı ve Yönetim Kuruluna başarılar diledi

KIBRIS BASINI GENEL KURULA ŞU CÜMLELERLE YER VERDİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan Genel Kurul, divanın oluşturulması ile devam etti. Divan Başkanlığına Akay Cemal, Divan Sekreterliğine Emine Sivri Karahan oy birliği ile seçildi.

Genel Kurulda daha sonra faaliyet ve mali raporun okunmasına geçildi. Faaliyet Raporunu Burhan Canbaz, Mali Raporu Taner Gönül okudu. Ardından, Faaliyet ve Mali Rapor, üyelerin onayına sunuldu ve oybirliğiyle onaylandı.

Genel Kurulda bazı tüzük değişiklikleri de üyelerin onayına sunuldu ve oybirliği ile onaylandı.

Ardından organların seçimine geçildi.

Yapılan Dernek organları seçiminde tek aday olan Selim Sayarı, Başkanlığa oy birliği ile seçildi.

Sayarı seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, bu yıl 30. kuruluş yıldönümünün kutlanacağını anımsatarak Dış Basın Birliği´nin amacı belli olduğunu, insan hakları temelinde özgürlükçü ve çoğulcu demokrasiye inanan; milli, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı çerçevesinde, düşünce, iletişim ve basın özgürlüğünü savunan bir mesleki örgütü olduğunu söyledi.

Birliğin, anayasada yer alan “haber alma ve kamuoyunu bilgilendirme” hakkının “hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın” özgürce kullanılabilmesinin yolunu açmak için var olduğunu dile getiren Sayarı: “Meslektaşlarımızın ve onların bağlı bulundukları kurumların hak ve çıkarlarını korumak, meslektaşlarımızın gelişimine katkı sağlamak, onların sosyo ekonomik düzeyinin yükseltilmesine destek olmak öncelikli görevlerimiz arasındadır.” dedi.

Kişilerin şeref ve haysiyetini rencide edici veya gerçeğe aykırı yayın yapılmasına engel olmak, cevap ve düzeltme hakkına saygı gösterilmesini sağlamanın birliğin bir başka amacı olduğunu dile getiren Sayarı : “Gazetecilik mesleğinin özel amaçlara ve çıkarlara alet edilmesini engellemek, tabiri caizse “gazeteciliği rant kapısı haline getirenleri” aramızda barındırmamak, meslek ilkelerini gözetmek ve mesleğin onurunu korumak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.” dedi.

“KIBRIS´TA GAZETECİLİK YAPMAK ÖZEL BİR DURUM…”

Kıbrıs´ta gazetecilik yapmanın özel bir durum olduğunu dile getiren sayarı, Kıbrıs meselesinin 50 yılı aşkın geçmişiyle dünyanın en uzun soluklu ve halen çözülememiş çok ender siyasi sorunlarından biri olduğunu kaydetti.

Sayarı, bu sorunun Kıbrıslı Türklerin ve garantör Türkiye´nin “yerden göğe kadar” haklı olduğu yegane uluslararası mesele ve ulusal bir mesele olduğunu vurguladı.

“Bu uğurda Osmanlı´dan bu yana 60 bin şehit verilmiş, 1974´e kadar 11 yıl azap çeken Kıbrıslı Türkler soykırımlara maruz kalmıştır. Kıbrıslı Türkleri dünyadan soyutlamaya yönelik insanlık dışı ambargolar halen devam etmektedir.” diyen Sayarı, tüm bu nedenlerden ötürü Kıbrıs´ta gazetecilik yapmanın özel bir durum olduğunu, Kıbrıs sorununun yalnız siyasi değil aynı zamanda insani bir mesele olduğunu ifade etti.

Bu çerçevede Dış Basın Birliğinin bir amacının da, Türkiye´nin Kıbrıs´ta uluslararası anlaşmalardan doğan hak ve yetkilerini, garantör ülke oluşundan kaynaklanan sorumluluklarını medya içinde de korumak olduğuna değinen Sayarı: “KKTC´nin sesini duyurmak, eşitlik mücadelesini uluslararası topluluğa aktarmak, soruna yön veren tarafların bunu “eğip bükmeden” doğru anlamasını sağlamak da görevlerimiz arasındadır.” dedi.

Sayarı, şunları kaydetti:

“Annan barış planına “evet” diyen, 2017 yılındaki Crans Montana görüşmelerinde adayı bugüne kadar hiç olmadığı kadar çözüme yaklaştıran Türk tarafı her iki milatta da muhataplarından “barışa ret” yanıtı almıştır. Türk tarafı artık yeni bir yolda yürümektedir. KKTC devleti eşit egemenliğin uluslararası düzeyde kabul görmesi, adada 2 ayrı devletin işbirliği içinde huzurlu yaşaması için mücadele vermektedir.”

Dış Basın Birliği Başkanı Sayarı, bu çetin mücadelenin uluslararası bir anlaşmayla tescil edilmesine yönelik çabalarda, kamuoyunu doğru bilgilendirmanin de Dış Basın Birliği´nin görevleri arasında olduğunu kaydetti.

Genel Kurul´un sonunda dilek ve temenniler bölümünde bazı üyeler de söz alarak düşünlerini ifade ettiler.

Selim Sayarı´nın başkan olduğu Dış Basın Birliği Derneği Yönetim Kurulu´na oy birliği ile seçilen isimler ise şöyle:

2.Başkan: Fevzi Tanpınar,

Genel Sekreter: Taner Gönül,

Dış İlişkiler Sekreteri: Sefa Karahasan,

Mali Sekreter: Burhan Canbaz,

Eğitim Sekreteri: Onur Evrensel,

Örgütlenme Sekreteri: Ömer Bilge

Eş Üyeler: Rıza Açıkgöz, Hüseyin Turan,

Disiplin Kurulu: Akay Cemal, Yurdagül Atun,

Denetleme Kurulu: Emine Sivri Karahan, Didem Gürses, Cem Kar,

Yüksek İstişare Kurulu Üyesi: Mesut Günsev,

Basın Kartı Komisyonu Temsilcisi: Fevzi Tanpınar

TGF Temsilcisi Züleyha Karaman

 /resimler/2022-8/16/1238420825755.jpg/resimler/2022-8/16/1238549341212.jpg
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz.

İlginç Bilgiler 5
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın.

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com