TRAKYALI TÜRKLER SOYDAŞINA SAHİP ÇIKTI
Tekirdağın iki evladı olan TBMM Başkanı ve Tekirdağ MİLLETVEKİLİ Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Tekirdağ Balkan Türkleri Dernek Başkanı Aydın Ersoy Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Karadayı´ya 14 Kasım´da yapılacak seçimler öncesi sahip çıktı
Tarih: 1.11.2021 12:41:27/ 838okunma / 0yorum

Tekirdağın iki evladı olan TBMM Başkanı ve Tekirdağ MİLLETVEKİLİ Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Tekirdağ Balkan Türkleri Dernek Başkanı Aydın Ersoy Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Karadayı´ya 14 Kasım´da yapılacak seçimler öncesi sahip çıktı

Ersoy yaptığı açıklamada; Tüm Balkan Türk´ü vatandaşlarımızı sandığa davet ediyorum

14 Kasım´da yapılacak seçimlerde soydaşlarımız ülkemizin birçok noktasında kurulacak sandıklarda oy kullanabilecekler

Bu seçim Bulgaristan´da yaşayan soydaşlarımız için çok önemli bir seçimdir

Hak ve Özgürlükler Partisi Lideri Mustafa Karadayı´nın Cumhurbaşkanı adayı olarak seçimlere girmesi bizler için anlatılamaz bir mutluluğun ifadesidir

Şimdi bir olma birlik olma zamanıdır

Türk soydaşlarımızın parlamentoda sesinin gür çıkması için bu seçimde herkesi sandıkların başına davet ediyorum” dedi

KARADAYI TBMM BAŞKANI ŞENTOPU´DA ZİYARET ETTİ

TBMM Başkanı Şentop, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Lideri Mustafa Karadayı´yı Haziran ayı içinde kabul etmişti

O ziyarette yaşanan ve ulusal basına yansıyan anekdotları bir kez daha hatırlatıyoruz;

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı ve beraberindeki heyeti, TBMM İstanbul Ofisinde kabul etti.

Şentop, basına kapalı gerçekleşen kabulde yaptığı konuşmada, kendisinin de Balkan muhaciri bir ailenin çocuğu olduğunu, babasının Gevgeli´den Türkiye´ye göç ettiğini anlattı.

Ailesinin 1926 yılında Tekirdağ´ın Kumbağ ilçesine geldiğini belirten Şentop, "Bu sebeple Makedonya ile irtibatlıyız. Şahsen ben de Balkan kökenli bir ailenin evladı olarak, Balkan Türklerini ve onlarla ilgili meseleleri yakından takip ediyorum." dedi.

Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisinin 4 Nisan seçimlerinde aldığı başarının çok önemli olduğunun altını çizen Şentop, "Bu seçimde sizi zorlayan kısıtlamalar kaldırıldı. AK Parti´de Seçim İşleri Başkanlığı yaptım. Çok önemli seçimleri yönettik." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk kez yurt dışındaki Türk vatandaşlarının oy kullandığını hatırlatan Şentop, buralarda vatandaşların oy kullanmasını kolaylaştırmanın önemine dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Bunu kolaylaştırmanız lazım. Bu sizin partinize çok kolaylık sağlayacak. Oranın birinci sınıf vatandaşı olmanız bizim arzumuz. 11 Temmuz seçimlerinde başarılar diliyorum. Sizler için dua ediyoruz. Meclis Başkanları olarak benim ve seçilecek mevkidaşımın, ilgili komisyonlarımız ve Dostluk Gruplarımız arasındaki temasların küresel salgındaki normalleşme de göz önünde bulundurularak sıklaştırılması ikili ilişkilerimizin geliştirilmesi bakımından fayda sağlayacaktır."

Meclis Başkanı seviyesinde ziyaret sırasının Bulgaristan´da olduğunu da belirten Şentop, bu ziyaretin aslında geçen sene gerçekleştirilmesinin planlandığını ancak pandemi nedeniyle mümkün olmadığını anlattı.

Haziran ayının sonunda Güney Doğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesi (GDAÜPA) 8. Genel Kurulu´nun Antalya´da, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ev sahipliğinde düzenleneceğini belirten Şentop, şöyle konuştu:

"4 Nisan seçimlerinden sonra seçilen Bulgaristan Ulusal Meclis Başkanı Sayın Iva Miteva´yı da bu Genel Kurula davet ettim. Kendisini 20 Nisan´da Ulusal Meclis Başkanlığına seçilmesinden dolayı tebrik de etmiştim. Ülkenizdeki seçimler nedeniyle Bulgaristan Ulusal Meclisinden Antalya´daki genel kurula katılım durumu henüz netleşmemiş olsa da Parlamentolarımız arasındaki ilişkilerin hem ikili hem de çok taraflı parlamenter asamblelerde karşılıklı diyalog zemininde olumlu bir çerçevede geliştirilmesine önem atfediyoruz. Bir ülkede azınlıklar varsa. Orada seçimlerde kendilerine kolaylıklar gösterilmeli."

"Mücadelemiz Türk kimliğimizi korumak"

Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı da yoğun programında kendilerine zaman ayırdığı için TBMM Başkanı Şentop´a teşekkür etti.

Soydaşlarının 100-150 yıl önce Türkiye´ye geldiklerini hatırlatan Karadayı, "Bu topraklar bizim topraklarımız. Biz muhacir değiliz orada. Türkiye anavatanımız. Osmanlı´dan sonra oralarda kaldık. Bizim mücadelemiz Türk kimliğimizi korumak. Dilimizi, dinimizi, adetlerimizi korumak. Zorluklar yaşadığımız bir gerçek." dedi.

4 Nisan seçimlerinin kendileri açısından iyi geçtiğini ve yerel iktidarda iyi bir sonuç aldıklarını anlatan Karadayı, şöyle konuştu:

"300 bin Bulgaristan vatandaşı 12 yıl sonra oy kullanacak. Son seçimlerde 336 bin oy aldık. 30 yıl geçti aradan. Eski olayları bilmeyen bir nesil yetişti. 35 sandık sınırı kalktıktan sonra bizim amacımız 50 bin oyu aşmak istiyoruz. Açılacak sandıkların yeri belli. 15 Haziran´a kadar dilekçelerimizi vererek büyükelçi ve konsolosluklarla irtibata geçip sandıkların açılması için başvuruda bulunacağız. Türkiye´de dört bölgede parti temsilcilerimiz var. Bunların vasıtasıyla buradaki partililerimize ulaşıyoruz. Trakya´da 8 sandık var. 30 yılda birliğimizi koruduk. Bu süre zarfında farklı olaylar yaşadık. Türk olup başka partilerde milletvekilli olanlar Türklere hizmet değil kendi partilerine destek oldular. Türklerin haklarını koruyamadılar. Bulgaristan´da milliyetçiliğin tek felsefesi Türk düşmanlığı. Okullardaki kitaplarda bu düşmanlık başlıyor. Türk düşmanlığı bir tür siyasi enerji olarak görülüyor. Meclis´te Türklerle ilgili bir olay olduğu zaman tüm partiler karşımızda oluyor. Türkçe propaganda yapmak yasak. AB´de dil zenginliğine evet oyu kullanan Bulgaristan´da Türkçe propaganda yasak. Hatta cezası var."

"Türkçe seçmeli ders"

Mustafa Karadayı, Türkçe´nin seçmeli ders olduğunu da belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çok ciddi bir konu. Eğitim Bakanlıkları burada görüşülürse bir netice alınabilir. Çünkü biz Türkçe okumayan bir nesil olarak bunun sıkıntısı çektik. İnşallah yeni neslin bunu çekmemesi için

Türkçe okuma kitapları ile ilgili bir öneri sunduk. Bunları yedek kitap olarak sunduk. 2018 Aralık´ta onaylandı. Bulgaristan´da 7. sınıfa kadar kitapları devlet basar ve dağıtır. 2019´da Türkçe okuma kitaplarının listede olmadığını gördük. Sonrasında biz kitapları bastık ve kendimiz dağıttık. Bulgaristan´da maalesef Türklere karşı çifte standart var."

"Bu seçimde çok daha geniş bir kampanya yapacağız"

11 Temmuz´da kilit parti olurlarsa ondan sonra Bulgaristan´da Türkler için çok daha iyi bir geleceği inşa edeceklerini belirten Karadayı, "Geçmişten ders alarak geleceği inşa etmemiz gerekir. 30 yıldır kendilerine Türkiye ve Türk karşıtlığı üzerinden mevzi alıyorlar. Şimdiye kadar sağ olsun Sayın Büyükelçimizle çok iyi bir uyum içinde çalıştık. Bu seçimde çok daha geniş bir kampanya yapacağız." dedi.

Karadayı, TBMM Başkanı Mustafa Şentop´un 11 Temmuz seçiminde hedeflerinin kaç milletvekili almayı öngördüğüne ilişkin sorusuna da "Bulgaristan´da 310 bin oy aldık. 20 bin oy daha almayı öngörüyoruz. Türkiye´den gelen oylarla 400 bin oy hedefimiz var. 35 vekilden fazla olmayı hedefliyoruz. Belki 40´ı da geçeriz." yanıtını verdi.

 /resimler/2021-11/1/1242523230371.jpg/resimler/2021-11/1/1243020886684.jpg
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SÜLEYMAN KOZUVA MİLLETVEKİLİ AHMET ÇETİN ÇTSO BAŞKANI MI OLUYOR?
SÜLEYMAN KOZUVA MİLLETVEKİLİ AHMET ÇETİN ÇTSO BAŞKANI MI OLUYOR?
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva düzenlediği basın toplantısında 3 dönemdir başarıyla sürdürdüğü oda başkanlığına yapılacak olası oda seçimlerinde kesinlikle aday olmayacağını açıkladı.
KAPLAN; BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ
KAPLAN; BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ
Tekirdağ İyi Parti Milletvekili Enez Kaplan ORC araştırma şirketinin sonuçlarını sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı
MÜSİAD 32 Yaşında, Türkiye için 32 Yıl
MÜSİAD 32 Yaşında, Türkiye için 32 Yıl
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Tekirdağ Başkanı Ramazan Doğan , MÜSİAD´ın kuruluşunun 32. Yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, “1990 yılında bir grup genç iş adamının yüksek idealleri temelinde, İstanbul Mecidiyeköy´de başlayan yolculuk bugün Türkiye ve dünyanın 164 noktasında varlık gösteren, her milletten insanı aynı çatı altında buluşturup aynı ideal uğruna çalışarak büyük bir sermaye platformu olmanın vermiş olduğu gurur ve mutlulukla yoluna devam ediyor” dedi.
CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN:
CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN:
“ÇİFTÇİMİZİ YÜKSEK KİRADAN KURTARDIK”
DERNEĞİMİZ BUGÜNDE YENİDEN REFAH PARTİSİNİ AĞIRLADI
DERNEĞİMİZ BUGÜNDE YENİDEN REFAH PARTİSİNİ AĞIRLADI
Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Tekirdağ il başkanı Mehmet Çakı ve ilçe Başkanları B. Trakya Gazeteciler derneğimizi ziyaret etti Dernek Başkanı Necmi Işıksal´ın Mayıs ayı içinde dernek adına Bulgaristan´da düzenlenecek sünnet şölenleri için görüşmeleri sağlamak amacıyla yurt dışında olması nedeniyle toplantıya katılamadı
AKPARTİLİLER;
AKPARTİLİLER;
“VALİMİZ AKPARTİ DEĞİL STK VE İŞ DÜNYASI TOPLANTISINA KATILDI”
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair Dante’nin portresidir.

İlginç Bilgiler 4
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com