TRAKYA BİRLİK NİHAYET!
Trakya çiftçisi, Ayçiçeği hasadını tamamlamak üzereyken, Trakya Birlik´ten uzun süredir beklenen taban fiyat açıklaması geldi. % 44 yağlı ayçiçeğinde taban fiyat ton başına 1675 TL olarak duyuruldu.
Tarih: 30.8.2016 12:40:17/ 6087okunma / 0yorum

TRAKYA BİRLİK NİHAYET!

Trakya çiftçisi, Ayçiçeği hasadını tamamlamak üzereyken, Trakya Birlik´ten uzun süredir beklenen taban fiyat açıklaması geldi. % 44 yağlı ayçiçeğinde taban fiyat ton başına 1675 TL olarak duyuruldu.

Türkiye´nin en büyük ayçiçeği alıcısı konumunda olan ve en büyük yağ üreticilerinden biri olan Trakya Birlik, uzun süredir beklenen ayçiçeği taban fiyatını açıkladı. Birçok kesim tarafından taban fiyat açıklamakta geç kaldığı için eleştirilen Trakya Birlik, %44 yağ oranlı ayçiçeğinda taban fiyatı, ton başına 1675 TL olarak duyurdu. 

Trakya Birlik´in son yıllarda uyguladığı gecikmeli taban fiyat açıklaması üreticilerin ve çiftçi örgütlerinin tepkisini çekiyor. Üreticiler, bankalara olan borçlarını ödeyebilmek için Trakya Birlik yerine serbest piyasada ürününü satmak zorunda kalmaktan, sanayicinin insafına bırakılmış olmaktan şikayetçi. 

Konuyla ilgili birçok kooperatif ve sivil toplum kuruluşundan Trakya Birlik´e yönelik sert eleştiriler gelmeye devam ediyor. Geçmişte pancarın başına gelenin yakın zamanda ayçiçeği için de söz konusu olabileceği, çiftçinin ayçiçeği üretiminden vazgeçebileceği öne sürülürken, halihazırda ayçiçeği ihtiyacının yarıdan fazlasını ithal eden Türkiye´nin gittikçe daha fazla dışa bağımlı hale geleceği ifade ediliyor.

Trakya Birlik´in itiraf gibi taban fiyat açıklamasını aynen aktarıyoruz.

"Yağlık Ayçiçeği Türkiye bitkisel yağlar tüketiminde % 75-80 civarında payı ve % 40 civarındaki yüksek yağ oranı ile ülkemizin en önemli yağlık tohumudur.

Yıllara göre değişiklik göstermekle beraber Ülkemizde üretilen yağlık ayçiçeği ürününün % 30-50 orandaki bölümü Birliğimizce mübayaa edilmektedir. 2016/2017 İş yılı Türkiye ayçiçeği rekoltesinin 1 milyon 200 bin ton seviyelerinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Birliğimize bağlı Kooperatiflerimiz ortaklarınca 2016/2017 iş yılı ayçiçeği alım kampanyasında 377 bin ton rekolte taahhüt edilmiştir.

Birliğimiz faaliyet bölgesinde ayçiçeği hasadı Ağustos ayının ilk haftasında başlamış olup, Kooperatiflerimizde hasat günden güne yoğunlaşmaktadır.

Birliğimize bağlı 48 kooperatifimize ait 102 alım merkezi ve iki fabrikamızda bugüne kadar toplam 178 bin 210 ton ayçiçeği mübayaası gerçekleştirilmiştir.

Ham yağ oranına göre yapılan alımlarda % 41 ve üzeri yağ oranı çıkan ürünler yüksek yağ oranlı ürün olarak değerlendirilmekte olup, her bir yüzde puan artışı için % 1,5 oranında prim uygulanacaktır.

Birliğimiz Yönetim Kurulunca 2016/2017 iş yılında ayçiçeğine uygulanacak ön alım fiyatı % 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.675 TL/Ton, % 50 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.817 TL/Ton olarak belirlenmiştir. Ayrıca % 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.580 TL/Ton´dur.

Ayçiçeği ürün bedeli ödemeleri imkânlarımız ölçüsünde peşin olarak yapılacaktır.

2016/2017 iş yılı ayçiçeği alım kampanyasının ortaklarımıza ve camiamıza hayırlı olmasını dileriz.
Kaynak: OA

Anahtar Kelimeler: TRAKYA BİRLİK NİHAYET
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vizyondaki Filmler

Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.

Mevlana
-Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur.

İlginç Bilgiler
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com