Tarım ve Orman İl Müdürü Öcal: “Arıcılık tarihi insanlık tarihi kadar eskidir”
Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce ‘Arıcılıkta Verimliliğin Arttırılması ve Varroa İle Mücadele´ konulu seminer düzenlendi. Seminerde konuşan Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal, “Tüm dini metinlerde bal ve arıya yer verilmiştir, Hititler ve Osmanlı´da arıcılık için özel yasalar yapılmıştır. Kısacası arıcılık tarihi insanlık tarihi kadar eskidir” dedi.
Tarih: 28.3.2020 07:28:42/ 23442okunma / 0yorum

Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce ‘Arıcılıkta Verimliliğin Arttırılması ve Varroa İle Mücadele´ konulu seminer düzenlendi. Seminerde konuşan Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal, “Tüm dini metinlerde bal ve arıya yer verilmiştir, Hititler ve Osmanlı´da arıcılık için özel yasalar yapılmıştır. Kısacası arıcılık tarihi insanlık tarihi kadar eskidir” dedi.

Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal´ın açılış konuşması ve sunumu ile başlayan seminer Dr. Ali Korkmaz´ın Arıcılıkta Verimliliğin Arttırılması; Arş. Gör. Sedat Sevin´in Varroa İle Mücadele ve Dr. Devrim Oskay´ın Arı Islahı Yolu İle Varroa İle Mücadele sunumları ile devam etti.

“ARICILIK TARİHİ İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİDİR”

Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal, "Ekosistemin en önemli canlıları arasında arılar muhakkak ki son derece önemli bir yerdedir. Tüm dini metinlerde bal ve arıya yer verilmiştir, Hititler ve Osmanlı´da arıcılık için özel yasalar yapılmıştır. Kısacası arıcılık tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Arıcılık insanların geleneksel uğraşlarından biridir. Toprağa bağımlılığın az olması, daha az iş gücüne ihtiyaç duyulması, yatırım masraflarının düşük olması, kısa sürede gelir getirmesi gibi avantajları nedeniyle uygulanan yaygın bir tarımsal faaliyettir. Tekirdağ´ımızın ova kısmında kanola ve ayçiçeğinden bal üretilirken, orman kısımlarında akasya, ıhlamur ve meşe ağaçlarından Karadeniz´e kıyısı olan Saray ilçemizde ise sonbahar döneminde püren balı üretilebilmektedir. Tekirdağ ili tarımsal üretim deseni ve arazi kullanım dağılımı göz önüne alındığında ilimizdeki arıcılığın mutlak surette geliştirilmesi gerektiği açıkça görülmektedir” dedi.

“500 BİN ARASI KOLONİYE İHTİYACI OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR”

Öcal açıklamasının devamında, “Kanola dahil 1.5 milyon dekar arazide yağlı tohum bitkisi üretilmekte; yapılan değerlendirmelerde ilimizin 400 bin ile 500 bin arası koloniye ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Bölgemizde buğdaydan sonra en yoğun şekilde üretimi yapılan ayçiçeği bitkisinin gerek nektar gerek polen olarak arıcılar için çok uygun bir bitki olması nedeniyle bölgemiz bal üretimine çok uygundur. İlimiz ekilen ayçiçeği ve kanola bitkisinden dolayı gezginci arıcıların bahar ve yaz sezonu uğrak yeridir. 2019 yılı itibarı ile 974 gezginci arıcımız ve bunlara ait 173 bin 567 kovan ilimize gelmiştir" diyerek sunumunu bitirdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair Dante’nin portresidir.

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın.

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com