İYİ PARTİLİ KAPLAN TARIM BAKANINA TEKİRDAĞ ÇİFTÇİSİNİ SORDU
İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan TBMM´ye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin yanıtlaması için Trakya ve Tekirdağ çiftçisinin sorunlarını içeren bir soru önergesi verdi.
Tarih: 29.11.2018 10:34:14/ 1247okunma / 0yorum

 

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan TBMM´ye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin yanıtlaması için Trakya ve Tekirdağ çiftçisinin sorunlarını içeren bir soru önergesi verdi.

 

 

YANLIŞ TARIM POLİTİKALARI ÜRETİCİ VE TÜKETİCİYİ MAĞDUR EDİYOR

 

 

Tekirdağ´ın meclise en çok şehrin sorun ve sıkıntıları ile ilgili soru önergesi veren İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan bu sefer de çiftçinin sıkıntılarını meclis gündemine taşıdı. Kaplan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na verdiği önergesinde, “Çiftçiler tarımsal üretimde bulunarak yaşamlarını rahatça sürdürebilmek ve toplumun gıda ihtiyaçlarını karşılamak için çalışırlar. Üretilen tarım ürünleri ile toplumsal ihtiyaçların ne ölçüde karşılanabileceği ülkenin tarımsal potansiyeli ve tarımsal üretim için ayrılan kaynakların miktarına bağlıdır. Türkiye tarımsal potansiyeli yüksek bir ülkedir. Ancak uygulanan yanlış tarım politikaları, ürün verimlerinin düşük, tüketiciye ulaşan ürünlerin fiyat bakımından yüksek olması hem üreticiler hem de tüketiciler açısından büyük sorun teşkil etmektedir” dedi.

 

TEKİRDAĞ´DA SULANABİLİR ARAZİLERDE NE DEĞİŞİKLİKLER OLDU?

 

Bakan Pakdemirli´ye sorular yönelten Kaplan, “2002´den 2018 tarihine kadar Tekirdağ ilindeki tarım arazilerinin yapıları yıllara göre nasıl değişiklik göstermiştir? Tarım yapılan bu arazilerde hangi ürünler yetişmektedir? Üretilen ürünler çeşitlilik bakımından yıllar içinde değişiklik göstermiş midir? Tekirdağ ilinde 2002 - 2018 tarihleri arasında sulanabilir tarım arazilerinde ne gibi değişiklikler olmuştur? Tohum, mazot, gübre, elektrik gibi girdi maliyetlerinin çok yüksek olması çiftçilerimizi olumsuz etkilemektedir. Bu konu ile ilgili çiftçilerimizi tatmin edecek destekleyici çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz? Trakya bölgesinde kaç adet kooperatif vardır? Bunlardan kaçı Tekirdağ ilimizdedir? Kooperatiflere üye kaç kişi bulunmaktadır?” dedi.

 

TEKİRDAĞ´A ET VE SÜT ÜRETİCİ İÇİN NE YAPTINIZ?

 

Et ve süt üreticilerinin sıkıntılarını da soran Kaplan, “Trakya bölgesindeki hayvancılık sektöründe özellikle et ve süt ürünlerinin üretilmesi ve pazarlaması ile ilgili yaşanan sorunların giderilmesi için çalışmalarınız var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir? Trakya bölgesi genelinde ve Tekirdağ ili özelinde hayvancılık sektöründe üretici örgütlenmesi ile ilgili çalışmalarınız var mıdır? Hayvancılık ile ilgili teşvikleriniz var mıdır? Var ise bunlar nelerdir? Bu desteklerin artırılması ile ilgili bir çalışmanız var mıdır? Tekirdağ ilimizde bağcılık sektörünün sorunları ile ilgili çalışmalarınız var mıdır? Var ise bunlar nelerdir? Tekirdağ ilimizde tarımla ve hayvancılıkla ilgilenen kaç aile işletmeleri vardır? Aile işletmeciliğinin teşvik ve desteklenmesi yetersizdir. Teşvik ve desteklemelerin artırılması ile ilgili çalışmalarınız var mıdır? Var ise bunlar nelerdir?” sorularını sordu.

 

BAKANLIK TEKİRDAĞ´A NE KADAR ÖDENEK AYIRDI?

 

Bakan Pakdemirli´nin cevaplaması için soru önergesi veren Kaplan, “42 ilimizde İl Koordinatörlüğü bulunan kısaca adı IPARD olan Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı kırsal kalkınma programının neden Trakya bölgesinde bulunan üç ilinden birinde İl Koordinatörlüğü bulunmamaktadır? 2018 mali yılı içerisinde Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşların Tekirdağ iline ayrılan ödenek miktarı nedir? Ayrılan ödenek açısından Türkiye ortalaması nedir?” dedi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İŞSİZLİKTE 2009 KRİZİ TABLOSU
İŞSİZLİKTE 2009 KRİZİ TABLOSU
CHP´li Öztrak, işsiz sayısının son bir yılda 1 milyondan fazla, işsizlik oranının ise 3,1 puan birden arttığına dikkat çekerek, “İşsiz sayısındaki ve işsizlik oranındaki artışlar 2009 krizinden bu yana görülmeyen seviyelere ulaştı” dedi.
BU GURUR HAYRABOLU´NUN
BU GURUR HAYRABOLU´NUN
Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi ;“Enerji Verimliliğinde Lider OSB” seçildi. Bu yıl 5. si düzenlenen Su ve Çevre Konferansı Ödül Töreni, 4 Mart 2019 tarihinde İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı´nda gerçekleştirildi.
ÇORLU TSO TÜRKİYE BİRİNCİSİ!
ÇORLU TSO TÜRKİYE BİRİNCİSİ!
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Akreditasyon Sertifika Töreni TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu´nun ev sahipliğinde 26 Şubat 2019 Salı günü Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Akreditasyon Kurulu Başkanı Faik Yavuz´un katılımıyla TOBB İkiz Kulelerde gerçekleşti.
BİR DÜNYA MARKASIYIZ
BİR DÜNYA MARKASIYIZ
1963 yılında kurucumuz Sayın Hasan Basri Kurt tarafından Hayrabolu´ da 80 m² alanlı küçük bir atölyede tornacılık ve römork üretimi ile başlatılan, bugün ise Organize Sanayi Bölgesinde 10.500 m² kapalı, 34.000 m² açık alana sahip olan fabrikamız ve 71 çalışanımız ile yıllık 4.500 adet makine üretebilme kapasitesine sahiptir.
TÜRKİYE VE TRAKYA´NIN GÜÇLÜ EKONOMİSİ İÇİN BEYİN FIRTINASI YAPTILAR
TÜRKİYE VE TRAKYA´NIN GÜÇLÜ EKONOMİSİ İÇİN BEYİN FIRTINASI YAPTILAR
Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Kırklareli´de toplandı. Toplantı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sanayi ürünlerinde yerlileştirmeye dayalı bir ekonomik dönüşümün temellerini oluşturmak suretiyle sanayi tabanımızı güçlendirecek “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesini tesis etme yolunda Kalkınma Ajansları Yönetim Kurulu toplantılarının “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu gündem maddesiyle yapıldı.
ERD OTELCİLİKTEN MACARISTAN´A TURİZM YATIRIMI
ERD OTELCİLİKTEN MACARISTAN´A TURİZM YATIRIMI
RAMADA Tekirdağ by Wyndham´ın sahibi ERD Otelcilik Macaristan´ın başkenti Budapeşte´de de otel açıyor. ERD Otelcilik ismiyle Tekirdağ´da turizm yatırımları bulunan ERD Otelcilik 2017´de Budapeşte´de satın aldığı otelin restorasyon çalışmalarında son aşamaya geldi. Yönetim Kurulu Başkanlığını Önder Erdoğan´ın yaptığı ERD Otelciliğin geçtiğimiz günlerde düzenlediği 2018 değerlendirme toplantısında Budapeşte´deki otel yatırımıyla ilgili bilgiler de verildi. Mayıs´ta açılıyor, 45 Deluxe odası olacak
Vizyondaki Filmler

Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…

Yunus Emre
-Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur.

İlginç Bilgiler
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com