GAYTANCIOĞLU YEREL BASINA SAHİP ÇIKTI
Edirne CHP milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yerel basının sorunlarını içeren bir önergeyi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu
Tarih: 17.6.2021 16:36:51/ 238okunma / 0yorum

Edirne CHP milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yerel basının sorunlarını içeren bir önergeyi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu

Gaytancıoğlu hazırlayıp Meclis Başkanlığına sunduğu önergesinde şunları ifade etti;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Yerel medyanın yıllardır çözümlenemeyen sorunları bugün yaşanan Covid-19 salgınıyla daha da derinleşmiştir. Halkımızın yerelde sesi olan yerel basın kuruluşlarının yaşadığı bu sorunlar bağlamında aşağıda sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yanıtlanmasını istiyorum.

Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU

Edirne Milletvekili

1. Ocak 2017 tarihinden itibaren kaç yerel gazete ve televizyon kapanmıştır?

2. Bu basın kuruluşlarında kaç kişi çalışmaktaydı?

3. Yerel basına ayrılan ilân ve reklamların fiyatında bir artış yapmayı düşünüyor musunuz?

4. Mevcut pandemi sürecinde yerel basını desteklemek için ne gibi tedbirler aldınız?

5. Yerel medya şirketlerinin (en az 5 işçi çalıştıranlar) KOBİ kapsamında Kredi Garanti Fonu´ndan veya KOSGEB´den kredilendirilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?

6. Resmî kurumlara olan ödemelerini (SGK ve Maliye gibi) ertelemeyi düşünüyor musunuz?

7. Reklam ve ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payını düşürecek misiniz?

8. Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından, telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedellerinin de bir süre alınmaması yönünde bir çalışmanız var mıdır?

9. TÜRKSAT uydu bedeli neden Türk Lirası olarak değil de döviz olarak alınmaktadır?

10. Kamu spotları için bu kuruluşlara bir ödeme yapmayı planlıyor musunuz?

11. Yaşadığımız kriz döneminde işsiz kalan yerel medya mensuplarına destek olarak ödeme yapmak ve kamu bankalarından uygun kredi kullandırmak gibi bir çalışmanız var mıdır?

12. Yerel medya kuruluşlarının kullandığı kâğıt, mürekkep vb. materyalden alınan gümrük vergisi, KDV gibi vergileri düşürmek ya da sıfırlamak gibi bir çalışmanız var mıdır?

HÜKÜMET YEREL BASINA DESTEK OLSUN

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Covid-19 salgınından en çok zarar görenler arasında yerel basının da bulunduğunu söyleyerek hükümetin, ayrımsız tüm yerel basın kuruluşları ve çalışanlarına yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Yaşanan salgın nedeniyle çok zor günler geçiren kuruluşların başında yerel basın organlarının geldiğini ifade eden Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, krizden önce de zor ayakta duran bu kuruluşları desteklemenin demokrasimiz için de çok önemli olduğunu belirtti.

AKP´nin basından anladığının, aynı manşetlerle çıkan ve kamu kaynaklarıyla ayakta duran yandaş propaganda paçavraları olduğunu, gerçek basını ve gerçek habercileri sevmediğini vurgulayan Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “Yerel basın, hem yerel gündemin ulusal düzeye çıkmasında hem yerel kamuoyunun taleplerinin duyulmasında hem de demokrasinin olmazsa olmazı yerel demokrasilerin güçlenmesinde hayatî bir role sahiptir.

Yerel medyanın ne zor şartlarda binlerce istihdam sağlayarak çalıştığını hepimiz biliyoruz. Bu kuruluşların bugünlerde desteğe ihtiyacı var. Gazetelerin basılamaz, satışlarını yapamaz duruma geldiği bugünlerde basın kuruluşlarını devletin desteklemesi gerekiyor.

Yandaş paçavralara aktarılan milyarlarca liranın çok küçük bir kısmı bu basın kuruluşlarının yaşamasına yetecektir. Ayrımsız tüm yerel basına yardımda bulunulmasını istiyoruz. Hakları olan resmî ilan ve reklam paraları bir an önce ödenmeli, üzerlerindeki vergi ve sigorta yükleri kaldırılmalı, yerel basın çalışanlarına ekonomik destek ve isteyenlere uzun vadeli kredi sağlanmalıdır.” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM´ye konuya ilişkin bir yazılı soru önergesi verdiğini de sözlerine ekledi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GAYTANCIOĞLU YEREL BASINA SAHİP ÇIKTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bakan Soylu: "80 ilimizin Risk Azaltma Planı tamamlandı, inşallah İstanbul´un da yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak"
Bakan Soylu: "80 ilimizin Risk Azaltma Planı tamamlandı, inşallah İstanbul´un da yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak"
- Bakan Soylu: "80 ilimizin Risk Azaltma Planı tamamlandı, inşallah İstanbul´un da yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak"
FAİK ÖZTRAK GAZETECİ IŞIKSAL´I ZİYARET ETTİ
FAİK ÖZTRAK GAZETECİ IŞIKSAL´I ZİYARET ETTİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaevli ve Belediye Meclis Üyesi Mustafa Turhan Aktif Haber Ajansını ziyaret etti
ÇEBİ HAYRABOLU KONGRESİNE DAMGASINI VURDU
ÇEBİ HAYRABOLU KONGRESİNE DAMGASINI VURDU
Deva Partisi Tekirdağ İl Başkanı Hasan Berk Çebi Hayrabolu kongresine damgasını vurarak parti politikaları hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu
BAŞOL; “ÇİFTÇİ BU ZAMLARA DAYANAMAZ”
BAŞOL; “ÇİFTÇİ BU ZAMLARA DAYANAMAZ”
Tekirdağ´ın Hayrabolu ilçesi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başol çiftçinin bu zamlar karşısında ayakta kalmasının mümkün olamayacağını belirtti
TRAKYALI TÜRKLER SOYDAŞINA SAHİP ÇIKTI
TRAKYALI TÜRKLER SOYDAŞINA SAHİP ÇIKTI
Tekirdağın iki evladı olan TBMM Başkanı ve Tekirdağ MİLLETVEKİLİ Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Tekirdağ Balkan Türkleri Dernek Başkanı Aydın Ersoy Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Karadayı´ya 14 Kasım´da yapılacak seçimler öncesi sahip çıktı
AYGUN; “TRAKYAMIZ ZEHİRLENİYOR”
AYGUN; “TRAKYAMIZ ZEHİRLENİYOR”
Tekirdağ CHP Milletvekili ve Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun Istrancalardan doğan temiz su kaynaklarına giderek ter temiz sulardan içti Aygun; Çarpık ve denetimsiz büyüyen Trakya´da ki sanayileşmenin getirdiği çevre vahşetini gözler önüne serdi
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Adem suretinde olan herkes adem değildir…

Hacı Bektaşı Veli
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair Dante’nin portresidir.

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın.

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com