BOĞMACA ÖLÜMCÜL OLABİLİR!
Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güzen Eşsiz; bulaşıcı bir hastalık olan, Bordatella pertussis, adlı bakterinin vücutta hızlı bir şekilde yayılması ile meydana gelen, vücutta başta akciğer olmak üzere tedavi konusunda geç kalınırsa birçok kalıcı hastalık ve rahatsızlığa yol açan boğmaca ile ilgili bilgiler verdi.
Tarih: 30.3.2018 11:34:36/ 4116okunma / 0yorum

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güzen Eşsiz; bulaşıcı bir hastalık olan, Bordatella pertussis, adlı bakterinin vücutta hızlı bir şekilde yayılması ile meydana gelen, vücutta başta akciğer olmak üzere tedavi konusunda geç kalınırsa birçok kalıcı hastalık ve rahatsızlığa yol açan boğmaca ile ilgili bilgiler verdi. 

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güzen Eşsiz konu hakkında şunları aktardı; 

 Boğmaca hastalığı üst üste gelen inatçı spazmodik öksürük nöbetleri ile karakterize bir akut solunum yolu hastalığıdır.  

ETKENİ: Bordetella Pertussis bakterisidir.  

KULUÇKA DEVRİ: 7 ile 15 gün arasındadır 

PATOGENEZİ: B.Pertussis, pertussis toksini adı verilen major virulans faktörü içerir. Ayrıca biyolojik olarak aktif bazı ürünler salgılar. Pertussis toksini özellikle solunum yolu bulgularına neden olan epitelyal hasardan sorumludur. Lezyonlar ön planda bronşlar ve bronşiyolleri ilgilendirir. Ayrıca trakea (solunum borusu), larinks (gırtlak) ve nasofarenks (burun-yutak) mukozasında iltihabi değişikliklere yol açar. Küçük bronşlarda mukus tıkaçlar oluşur. Bu tıkaçlar anfizematelektazibronşektazi komplikasyonlarına yol açabilir 

KLİNİK BULGULAR: Hastalık 7-14 gün süren kuluçka devrinden sonra her biri yaklaşık iki hafta süren ve toplam 6-10 hafta süren hastalık dönemi başlar.  

  NEZLE DÖNEMİ: 1-2 hafta sürer. Hafif ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığıkonjuktivit, iştahsızlık, halsizlik, öksürükle seyreder.  

  PAROKSİSMAL ÖKSÜRÜK DÖNEMİ: 1-2 hafta sürer. Bu evre boğmaca için karakteristiktir. Hasta üst üste, kesik tarzda ve boğulurcasına öksürür, bunu izleyen devamında ise sesli olarak nefes alır. Bu durum yarı kapalı olan solunum yollarından aniden havanıgeçmesidirÖksürük nöbetleri sırasında hasta kızarır, morarır, gözleri dışarı fırlar, dil dışarıya sarkar, boğulma hissi ve paniği hastanın yüz ifadesinden belli olur. Sonunda koyu yapışkan, sümükümsü balgam çıkarınca rahatlar. Çocuklar hemen daima nöbet sonrasında kusarlar.  

Nöbetler esnasında terleme, baş ve boyun damarlarında şişme, bilinç bozukluğu ve havale geçirebilirler. Burunda ve gözlerdeözellikle yüzde küçük kanamalar gelişebilir. Nöbetler kalabalık ortamlarda, hareket ve heyecanlanma durumlarında artar. Nöbetlerin sıklığı ve ağırlığı giderek artar. Zirve döneminde saatte bir gelmeye başlar. Daha sonra azalarak hasta nekahat dönemine girer.  

  NEKAHAT DÖNEMİ: Bu dönemde öksürük ve kusmalar azalarak, iştah artar ve gitgide düzelir.  

TANI:  

-Klinik bulgular: Öksürük, ateş halsizlik, hışıltılı teneffü 

-Kanda lökositoz (15000-100000 arası ), lenfositoz tipiktir  

- Akciğer grafisiPerihiler infiltrasyonatelektazi, nadiren pnomotoraks ve deri altı amfizemi gelişebilir. 

- Hastalığın kesin tanısı B. Pertussisin kültürde üretilmesidir.  

Nazofarinks materyalinde direkt direkt floresan antikor yöntemi ile mikroorganizma hızla gösterilebilir 

AYRICA TANI:  

Pnomoni, RSV, Asenovirus enfeksiyonları, bronşiyolitkistik fibrozistüberkiloz (mediastenal lenfadenopatinin bronşlara ve trakeaya baskısı sonucu ) karşılanabilir.  

KOMPLİKASYONLARI:  

-6 aylıktan küçüçocuklarda ölüm nedenidir.   

-Gözlerde kanama (konjuktivasklera, retinada) 

-Peteşiler (yüzde ve göğsüüst kısmında ) 

-Burun kanaması  

-MSS. De beyin kanaması  

-pnomotoraks, derialtı amfizemi  

-Göbek ve kasık fıtıklarıçocuklarda rektal prolapsus  

-Çocuklarda hipoksi ve kanamalara bağlı havale geçirme  

-Boğmaca geçiren çocuklarda ilerleyen hafta ve aylarda araya giren solunum yolu enfeksiyonlarında aynen boğmaca tipi öksürük nöbetleri tekrarlayabilir.  

TEDAVİ 

-Antibiotik tedavisinin boğmacanın seyrine etkisi azdır fakat kullanılmalıdır. Eritromisin grubu 14 gün kullanılabilir. Ayrıca klaritromisin ve azitromisin tercih edilebilir.  

-Tedavide destekleyici tedavi ve bakıçok önemlidir. Yeterli hidrasyon ve beslenme önemlidir. Ağır vakalarda OKSİJEN, nemli hava, parenteral beslenme, aspirasyon uygulanır.  

-Tedavide kortikosteroidler ve boğmacaya özgün hiperimmun globulin etkisi kanıtlanamamıştır.  

BAĞIŞIKLIK:  

Hastalık veya aşılanma yaşam boyu tam koruyuculuk sağlamamaktadır.  

Aşılama sonrası koruyuculuk 3-5 yıl içinde azalmaya başlar. 12 yıl sonra ise koruyuculuk kalmaz. Bu nedenle anne çocuğuna pasif bağışıklık veremez.   

KORUNMA: 

En iyi yol aşıdır. Süçocuklarında mortalite yüksek olduğundan erken yaşta aşılama önemlidir. 2. ay, 4. ay, 6. ay ve 1 sene sonra 4. doz yapılır. 7 yaştan büyükleri aşılamaya gerek yoktur. Aşınıselüler ve aselüler olmak üzere iki tipi vardır. DBT kombinasyonu olarak kullanılır. Hastalık ortamlarında koruyucu olarak eritromisin verilebilir.  
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BOĞMACA ÖLÜMCÜL OLABİLİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YÜKSEK TANSİYONUN ZARARLARI VE KORUNMA YOLLARI
YÜKSEK TANSİYONUN ZARARLARI VE KORUNMA YOLLARI
Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Timor Bigmurad Omarkalp, Yüksek tansiyon (hipertansiyon) belirtilerri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.
Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi´nden çocuklara problem taraması
Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi´nden çocuklara problem taraması
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, 7-8 yaş arası çocuklara yönelik uygulamalı problem taraması gerçekleştirdi.
LÖSEV KAPAKLI KENT KONSEYİNDE AİLELERLE BULUŞTU
LÖSEV KAPAKLI KENT KONSEYİNDE AİLELERLE BULUŞTU
Kurulduğu günden bu yana lösemi tanısı almış çocukları ve kanser hastalarını yalnız bırakmayan LÖSEV, anne baba eğitimi kapsamında Kapaklı´da vakfa kayıtlı lösemili çocukların aileleri ile Kapaklı Kent Konseyi ev sahipliğinde bir araya geldi.
UMKE EKİBİNE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ
UMKE EKİBİNE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudut, bölgesinde güvenlik/istikrar sağlamak amacıyla başlatılan Zeytindalı Harekatı kapsamında sağlık hizmeti verme amacıyla, gönüllü olarak göreve giden ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) Ekibi, görevlerini tamamlayarak Tekirdağ´a döndü.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN UYARI !!!
SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN UYARI !!!
01/11/1965 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesine göre, Almanya´da çalışan vatandaşlarımız ile bu kişilerin aile bireyleri sosyal güvenlik haklarını Türkiye´de de kullanma hakkına sahiptirler.
GENEL SAĞLIK SİGORTASI ÖDEMELERİNİN SON TARİHİ 30 NİSAN
GENEL SAĞLIK SİGORTASI ÖDEMELERİNİN SON TARİHİ 30 NİSAN
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Gelir testine hiç başvurmamış Genel Sağlık Sigortalıların (GSS) 2 Nisan 2018 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerektiğini belirtilerek Son ödeme tarihi ise 30 Nisan 2018 olarak açıklandı.
Vizyondaki Filmler

Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun

Hz. Muhammed
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair Dante’nin portresidir.

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın.

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com