AKŞAR; “ALKIŞLAR ULAŞ YURDAKUL BAŞKANA...”
Şarköy ilçesinin Kirazlı kırsal mahalle muhtarı ve Şarköy Muhtarlar Derneği Başkanı Lütfü Akşar kırsal mahalle statüsüne geçiş sürecinde Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul´un örnek bir davranış sergileyerek diğer belediye başkanlarına rol model olduğu için kendisini övgü dolu sözlerle sosyal medya hesapları üzerinden kutladı Muhtar Akşar, yaptığı açıklamada şunları ifade etti;
Tarih: 12.5.2021 14:21:02/ 76okunma / 0yorum

Şarköy ilçesinin Kirazlı kırsal mahalle muhtarı ve Şarköy Muhtarlar Derneği Başkanı Lütfü Akşar kırsal mahalle statüsüne geçiş sürecinde Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul´un örnek bir davranış sergileyerek diğer belediye başkanlarına rol model olduğu için kendisini övgü dolu sözlerle sosyal medya hesapları üzerinden kutladı

Muhtar Akşar, yaptığı açıklamada şunları ifade etti;

“Alkışlar Ulaş Başkana

16 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan 7254 sayılı karara istinaden kırsal mahalle statüsüne ilişkin dilekçelerimizi 15 Ocak tarihinde Tekirdağ İlçelerinde ilk olarak 20 mahalle muhtarımız Şarköy Belediyesine gönderdik

Ancak belediye yetkilileri devletin verdiği mühürü, milletin seçerek yetki verdiği muhtarların dilekçelerini helvacı kağıdı gibi mesai bitimine beş dakika kala iade etti.

Bizde bunun üzerine dilekçelerimizi Kaymakamlık üzerinden gönderik ve mecburen kabul ettiler.

Peki nedir bu kırsal mahalle statüsünün avantajları?

Yukardaki görselde açıklamaları mevcut. Şimdi arkadaş burda tüm muhtarların vebali var 2022 yılında su indirimi emlak vergisi vb vergiler son buluyor

Köylü sormaz mı bizlere böyle bir yasa varmış neden yararlandırmadınız diye?

Çok şükür biz bu vebalden kurtulduk belediyeye dilekçelerimizi verdik. Ancak Şarköy Belediye Meclisi “araştıracağız” diyerek dilekçemizi komisyonlara göndermiş.

Üç ay oldu icraat yok.

Bizden biray sonra başvuran Malkara 74 mahalle muhtarlarımızın dilekçesini Malkara Belediye Meclisinde onaylayıp sonrasında Büyükşehir Meclisindede onaylatıp kırsal mahalle statüsü kazandılar.

Helal olsun...

atalarımız boşuna dememiş “at binenin kılıç kuşananın” diye

Şarköy belediyesi yetkilileri bu köylülerin vebali boynunuza. Saygılarımla...

Kırsal mahalle olmanın avantajı ne olacak?

►Kırsal mahalle olması kabul edilen yerleşim alanları vergi, su bedeli ve bazı harçlardan muaf olacaklar veya indirim uygulanacak. Yasal düzenlemeye göre, kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde; gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre alınması gereken emlak vergisinden muaf olacak.

►Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak.

►Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde, 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmayacak. Bu kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları yüzde 50 indirimli uygulanacak.

Su faturası yüzde 50 indirimli olacak

►Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için yüzde 50´sini, konutlar için yüzde 25´ini geçmeyecek şekilde belirlenir. 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca bilanço esasına göre defter tutan mükellefler için bu fıkrada belirtilen muafiyet ve indirimler uygulanmaz.

►3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu´nun 12´nci maddesinin yedinci fıkrası ile 31/8/1956 tarihli ve 6831 sayılı Orman Kanunu´nun ek 17´nci maddesi hükümlerinden yararlanan yerler; kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenmesi halinde bu madde hükümlerine aykırı olmayan hak, sorumluluk ve imtiyazlardan faydalanmaya devam ederler

 /resimler/2021-5/12/1422425621354.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: AKŞAR ALKIŞLAR ULAŞ YURDAKUL BAŞKANA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
-Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur.

İlginç Bilgiler
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com