Bu görüntüden mutlu musunuz?
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, taş ocaklarının katlettiği Yıldız Dağları’nı, Trakya’nın kanayan yarası Ergene Nehri’ni ve Muratlı’nın Balabanlı Köyü’ne yapılmak istenen taş ocağını Genel Kurul’da dile getirdi.
Tarih: 22.5.2013 10:29:17/ 1360okunma / 0yorum

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, taş ocaklarının katlettiği Yıldız Dağları’nı, Trakya’nın kanayan yarası Ergene Nehri’ni ve Muratlı’nın Balabanlı Köyü’ne yapılmak istenen taş ocağını Genel Kurul’da dile getirdi. Yıldız Dağları’nda yaşanan doğa katliamını fotoğraflarıyla ortaya koyan Yüceer, bu yaşananların Ergene’yi temizleyeceğini iddia edenlerin, rant uğruna Yıldız Dağları’nı, ormanları katledenlerin, projeye özel, kişiye özel yasalar çıkaran siyasi iktidarın çevre bilincini ortaya koyduğunu kaydetti. 

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Genel Kurul’da kamuoyunda ‘Varlık Barışı’ olarak bilinen Torba Yasa’nın 11. Maddesi’nde söz aldı. Konuşmasının büyük bir bölümünü Trakya’da yaşanan doğa katliamlarına ayıran Yüceer, terörün sadece insanları değil, doğayı da hedef aldığını bildirdi. Trakya’da Yıldız Dağları’nda bir katliamın yaşandığını kaydeden Yüceer, olayın vahametini fotoğraflarla ortaya koydu.

BU GÖRÜNTÜDEN MUTLU MUSUNUZ?

Genel Kurul kürsüsünden Yıldız Dağları’ndaki taş ocaklarının yarattığı tahribatın fotoğraflarını gösteren Yüceer, ‘İşte size gösterdiğim bu fotoğraflar, doğa katliamının nasıl yapıldığını apaçık, tüm boyutlarıyla ortaya koyuyor. Merak ediyorum, Sayın Bakan, bu fotoğrafları, bu manzarayı gördükten sonra taş ocaklarının doğaya zarar vermediğini hâlâ iddia edebilir mi? Doğayı katledenler, buna göz yumanlar bu görüntüden mutlu mudur, gerçekten bu görüntüden mutlu olanlar var mıdır? Diye sordu. Türkiye’de binlerce ağacın taş ocakları için feda edildiğinin altını çizen CHP’li Yüceer, ‘Biz Trakyalılar olarak bu fotoğrafları, bu manzaraları gördüğümüzde içimiz acıyor. Trakya'ya su sağlayan havzalara sahip bölgede, irili ufaklı taş ocaklarının denetimden uzak faaliyetleri sonucu doğaya telafisi mümkün olmayan zararlar veriliyor’ dedi.

VARSA YOKSA RANT

2004 senesinde Maden Kanunu’nda yapılan değişiklikle çoğu taş ocağının ÇED sürecinden muaf tutulduğunu hatırlatan Yüceer,  bu düzenlemeyle rant uğruna Türkiye’nin ormanlık alanlarının taş ocaklarıyla dolduğunu ve taş ocağı ruhsatı alan herkesin ağaçları kestiğini ve ormanları yok ettiğini bildirdi. Yüceer, ‘Ne su kaynağı ne orman ne doğa kimsenin umurunda değil. Varsa yoksa rant. Taş ocağında malzeme çıkarımı sırasında patlatılan dinamitler sonucu yakın çevreye deprem etkisi yaratılıyor ve bu etkiyle kaya kütlesinde meydana gelen çatlaklar ve kırıklar patlamanın neden olduğu çökme ve tıkanmalar karstik su yollarının değişmesine, taş ocağı tarafına yönelmesine ve kurumasına neden oluyor. İşletmede meydana gelen toz ve atıkların yağmur sularıyla beraber yer altı sularına sızması, karışması suların kirlenmesine yol açıyor’ diye konuştu.

 KÖYLER SUSUZLUK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Yer altı su galerilerinin yok olmasından dolayı köylerin susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Yüceer, ‘Ağaçların kesildiğini, su kaynaklarının kurutulduğunu, Trakya'da doğanın katledildiğini belirtti. Genel Kurul konuşmasında bir kez daha Trakya’nın kanayan yarası Ergene Nehri’ni gündeme getiren Yüceer, şöyle devam etti:

Bu kürsüden biz defalarca Ergene'nin zehir saçtığını, bölgede kanser vakalarının artığını, yer altı sularının kirlenme sebebiyle artık kullanılmadığını dile getirdik. Bir zamanlar Trakya'ya bolluk, bereket getiren, hayat veren Ergene Nehri plansız ve çarpık sanayileşme sonucu maalesef doğayı ve toprakları zehirleyecek kadar, insanları kanser edecek kadar kirletildi. Biraz önce gösterdiğim bu fotoğraflar Ergene’nin doğduğu yerde çekildi. Ergene’nin tek temiz kalan yeri doğduğu noktada taş ocakları yüzünden kirletiliyor.

BALABANLILAR’A KÖTÜ SÜRPRİZ

CHP’li Yüceer, Muratlı’nın Balabanlı Köyü’nde yapılmak istenen taş ocağına da değindi. Balabanlıların köylerine gölet yaptırmak isterken büyük bir sürprizle karşılaştığını kaydeden Yüceer, Tekirdağ'ın bir başka cennet köşesi, Balabanlı Köyü de doğasıyla, insanlarıyla şirin bir köyümüz. Çiftçilik ve hayvancılıkla geçiniyorlar ve köylülerimiz, hayvanları için, tarımsal sulama için bir gölet yapmak istiyorlar ve bununla ilgili başvurularını yapıyorlar. Bu esnada bir sürprizle karşılaşıyorlar, bu sürpriz ne dersiniz? Tarım arazilerinin tam ortasına, köyün hemen yakınına taş ocağı ruhsatı yapılması için çalışmalar yapıldığını öğreniyorlar. Balabanlıların çok makul bir talebi var, tek bir istekleri var. Hayvanları ve tarımsal arazi için bir gölet. Bu makul talepleri ve taş ocağına karşı itirazları görmezden geliniyor ve maalesef onların en doğal hakkı bile ellerinden alınıyor’ diye konuştu.

ERGENE’Yİ TEMİZLEYECEĞİNİ İDDİA EDENLERİNİ ÇEVRE BİLİNCİ!

Balabanlıların Hükümetten bu konunun bir an önce çözüme kavuşmasını beklediğini söyleyen Yüceer, Ergene’yi temizleyeceğini iddia edenlerin, rant uğruna Yıldız Dağlarını, ormanları katledenlerin, projeye özel, kişiye özel yasalar çıkaranların çevre bilincinin ortada olduğunu kaydetti. Yüceer konuşmasını ‘Biz çocuklarımızın, torunlarımızın sağlıklı bir geleceğe sahip olması için doğa katliamına bir an önce son vermek zorundayız ve taş ocakları ruhsatları da, geçmişte olduğu gibi, Çevre Kanunu kapsamında verilmeli ve uymayanlar muhakkak kapatılmalıdır’ sözleriyle bitirdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Işıksal Gelecek Partisini ziyaret ederek İl Başkanı Recep Nişancı ile görüş alışverişinde bulundu
Işıksal Gelecek Partisini ziyaret ederek İl Başkanı Recep Nişancı ile görüş alışverişinde bulundu
NİŞANCI; BU DÖNEMDE ÇOK UYANIK OLMALIYIZ…”
Bakan Soylu: "80 ilimizin Risk Azaltma Planı tamamlandı, inşallah İstanbul´un da yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak"
Bakan Soylu: "80 ilimizin Risk Azaltma Planı tamamlandı, inşallah İstanbul´un da yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak"
- Bakan Soylu: "80 ilimizin Risk Azaltma Planı tamamlandı, inşallah İstanbul´un da yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak"
FAİK ÖZTRAK GAZETECİ IŞIKSAL´I ZİYARET ETTİ
FAİK ÖZTRAK GAZETECİ IŞIKSAL´I ZİYARET ETTİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaevli ve Belediye Meclis Üyesi Mustafa Turhan Aktif Haber Ajansını ziyaret etti
ÇEBİ HAYRABOLU KONGRESİNE DAMGASINI VURDU
ÇEBİ HAYRABOLU KONGRESİNE DAMGASINI VURDU
Deva Partisi Tekirdağ İl Başkanı Hasan Berk Çebi Hayrabolu kongresine damgasını vurarak parti politikaları hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu
BAŞOL; “ÇİFTÇİ BU ZAMLARA DAYANAMAZ”
BAŞOL; “ÇİFTÇİ BU ZAMLARA DAYANAMAZ”
Tekirdağ´ın Hayrabolu ilçesi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başol çiftçinin bu zamlar karşısında ayakta kalmasının mümkün olamayacağını belirtti
TRAKYALI TÜRKLER SOYDAŞINA SAHİP ÇIKTI
TRAKYALI TÜRKLER SOYDAŞINA SAHİP ÇIKTI
Tekirdağın iki evladı olan TBMM Başkanı ve Tekirdağ MİLLETVEKİLİ Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Tekirdağ Balkan Türkleri Dernek Başkanı Aydın Ersoy Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Karadayı´ya 14 Kasım´da yapılacak seçimler öncesi sahip çıktı
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İlim, kendini bilmektir.

Yunus Emre
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair Dante’nin portresidir.

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın.

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com